Papier fotograficzny — gęstość i formaty

Papier fotograficzny — gęstość i formaty

Większość użytkowników chce uzyskać najwyższą możliwą jakość wydruków. Powinny być wyraźne, nie zamazane, o niskim współczynniku ziarnistości i doskonałym odwzorowaniu kolorów.

Wygląd drukowanych obrazów zależy nie tylko od klasy i typu urządzenia drukującego, ale także od papieru do drukarki. Niedoświadczeni konsumenci mogą łatwo pogubić się w jego różnorodności. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym typom papieru fotograficznego.

Gęstość i formaty papieru wysokiej jakości

Rozmiary nośników fotograficznych przeznaczonych do nowoczesnych drukarek są bardzo zróżnicowane:

  • Format A6 jest najpopularniejszym formatem do tworzenia zdjęć w domu. Jest on obsługiwany przez wszystkie modele urządzeń drukujących.
  • Format A4 to klasyczny format wydruku tekstów i grafiki charakteryzujący się umiarkowaną ceną i doskonałą jakością. Papier fotograficzny A4 nie jest jednak zbyt opłacalny do przenoszenia zdjęć z formy elektronicznej na papierową.
  • Formaty A3 i A3+. Przeważnie zalecany jest do zakupu dla agencji reklamowych lub poważnych firm budowlanych, architektonicznych i projektowych. Format nadaje się do drukowania ogromnych banerów, plakatów, prezentacji, rysunków, wykresów, planów itp.

Ważna jest gęstość nośnika, która jest zawsze podawana na opakowaniach. Decyduje ona o liczbie arkuszy mieszczących się na tacy podawania arkuszy oraz o stabilnej pracy urządzenia. Zazwyczaj gęstość papieru fotograficznego do drukarki waha się w przedziale 150-300 g/m2. Przy jej wysokiej wartości odbitki będą znacznie trwalsze. Na stronie biurwa.pl dostępnych jest wiele rodzajów papierów fotograficznych.

Specyficzne odmiany nowoczesnego papieru fotograficznego

W szczególnych przypadkach należy zaopatrzyć się w specjalne rodzaje papieru. Zwróćmy uwagę na najpopularniejsze z nich:

  • Papier dwustronny, który umożliwia drukowanie po obu stronach. Stosowanie takich materiałów eksploatacyjnych pozwala na znaczne oszczędności.
  • Papier do druku sublimacyjnego. Posiada specjalną powłokę, która pozwala na przenoszenie obrazów na tkaniny lub ceramikę.
  • Kanwa — wysokiej gęstości materiał eksploatacyjny o aksamitnej powierzchni do drukowania reprodukcji, prezentacji, dzieł sztuki.
  • Samoprzylepny papier używany do druku etykiet i naklejek promocyjnych.
  • Papier na magnetycznej podstawie. Użytkownicy mogą drukować obrazy, które łatwo przylegają do metalowych powierzchni.